Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
16/11/2020

Clive Barker ve Nightbreed dizisi hakkında merak edilenler

Nightbreed dizisinin çekimlerine 2021'de başlanacak. Clive Barker'ın Jigsaw'ın yazarı Josh Stolberg ile ortak yazacağı dizi, korkuyu bir metafor şeklinde kullanarak günümüz Amerika’sının ırkçılığına gönderme yapacak.

Nightbreed dizisi için çalışmalar devam ediyor. Korku edebiyatının Stephen King’den sonraki en önemli ismi olarak kabul edilen Clive Barker’ın Cabal adlı kitabından uyarlanan 1990 yapımı Nightbreed, o dönem gişede hayal kırıklığı yaşatmış ve eleştirmenlerin ağır tepkisine neden olmuştu. Bu başarısızlığın belki de en önemli nedeni, Barker'ın çarpık hikayelerini tam olarak anlamadan, filmin korku/slasher türüne sokulması ve klasik bir seri katil filmi gibi tanıtılmasıydı. Ancak Nightbreed, bu tanımdan çok daha öte bir filmdi. Sinema versiyonundan birçok önemli sahne çıkarılmış ve ortaya pek ilgi çekici olmayan bir film konulmuştu. Ancak Director's Cut versiyonu ile durum toparlanabilmişti. Sinema versiyonu pek fazla kişi tarafından sevilmese de zaman içerisinde Nightbreed, Barker fanları arasında bir kült olarak görülmeye başlandı.
 


Orijinal filmin konusu, dengesiz bir akıl hastası olan Aaron Boone'nun başına gelen garip hikayeyi anlatıyordu. Boone, psikiyatristinin onu kandırması ve yanlış yönlendirmesi ile kendini bir seri katil zanneder. Polis tarafından etrafı kuşatılan Boone, Midian denilen bir terkedilmiş mezarlık yakınlarında öldürülür. Midian'ın sakinleri ise Nightbreed adı verilen, görünüş olarak birbirinden çok farklı yaratıklardan oluşan korkunç bir kabiledir. İnsanlıktan saklanan bu gece yaratıkları Boone'u diriltip, yanlarına alır ve onu da kabilelerine katarlar. Artık Boone da bir Nightbreed olmuştur. Tamamıyla metaforlarla beslenen filmin asıl anlatmak istediğ,i insanlar ve canavarların savaşı değil; aksine kendini farklı hissedenlerin ve azınlık olanların günümüzde karşılaştığı zorluklar, önyargılar ve ırkçılık gibi insanları birbirinden uzaklaştıran kötülüklere karşı savaşıdır.
 Şimdi de günümüze ve bizi heyecanlandıran habere gelelim. Clive Barker'ın açıklamalarına göre, Nightbreed'e bir dizi geliyor ve çekimlerine önümüzdeki yıl başlanacak. Mike Dougherty’nin yöneteceği, senaryosunu Jigsaw'ın yazarı Josh Stolberg ile Barker'ın ortak yazacağı dizi, korkuyu bir metafor şeklinde kullanarak günümüz Amerika’sının ırkçılığa ve ayrımcılığa göndermesi olacak. Dizi ile ilgili elimizde şidmdilik fazla bir bilgi yok. Yeni detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 


Bu arada korku edebiyatının Stephen King’den sonraki en önemli ismi olarak kabul edilen Clive Barker'ı daha yakından tanımak ister misiniz?