Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
15/01/2020

2021'de ekrana gelecek Amazon yapımı The Lord of the Rings dizisinden en son haberler

Müthiş prodüksiyon bütçesiyle sadece Amazon Prime'ın değil, tüm zamanların en çılgın dizi projesi olacak gibi duran The Lord of the Rings'e dair yeni detaylar gelmeye devam ediyor.

The Hobbit ve The Lord of The Rings kitaplarından binlerce yıl öncesinde, İkinci Çağ'da geçen Orta Dünya maceralarını izlemeye hazır mısınız? 2021 yılın içerisinde seyircisiyle buluşması beklenen dizinin detayları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Üzerinden neredeyse üç sene geçse de 2017 yılında Amazon Studios'un J.R.R. Tolkien'in ölümsüz eserlerinin yayın haklarını aldığını açıkladıkları gün, adeta dün gibi aklımızda. O yüzden endişelenmeyin, aylar kuş olur geçer ve biz de epik fantezinin harman olduğu topraklarda geçecek olan dizimize kavuşuruz! İlk olarak şunu şöyleyelim; dizinin çekimlerine Şubat ayı içinde başlanacak. Amazon Studios, tıpkı filmlerde olduğu çekimleri Yeni Zellanda'da gerçekleşitrecek. 
 Azılı Tolkien hayranlarının gönlünü ferahlatalım; Amazon, The Lord of the Rings'in haklarını satın aldı diye öyle kafasına göre at oynatamayacak. Hatta köklere tam bağlılık ve Tolkien eserlerini esas almak mecburi olacak. Tolkien konusunda uzmanlaşmış olan dünyaca ünlü akademisyen Tom Shippey, dizinin danışman kurulunun başına getirilmiş durumda. Shippey'nin dediğine göre, Amazon'un verdiği kararların tamamı Tolkien Vakfı'nın onayından geçiyor. Tolkien Vakfı, özellikle The Hobbit üçlemesinde yaşananların tekrarlanmaması için işi çok ama çok sıkı tutuyormuş! Tolkien Vakfı, özellikle de İkinci Çağ'ın tarihiyle oynanmamasını şart koşmuş. Bilmeyen okurlarımız için ufak bir özet geçelim: Bu dönemde Sauron, Eriador'u istila ediyor, ancak Númenorean güçleri tarafından Númenor topraklarının gerisine çekilmeye mecbur bırakılıyor. Tabii büyücü kral, Númenorean'lara büyük bir tuzak hazırlıyor ve Valar yasaklarını delmelerini sağlıyor. İşte dizide yaşananlar böyle kaotik bir dönemde geçecek. Bununla birlikte dizi The Hobbit ve The Lord of the Rings'de anlatılan olayların gerçekleştiği Üçüncü Çağ'a hiç dokunmayacak. Dizide hobbit karakterleri de yer almayacak. 
 Dizinin kadrosu büyük ölçüde belli oldu. Avustralyalı güzel oyuncu Markella Kavenagh'ın canlandıracağı rol açıklanmasa da dizi kadrosundaki yeri ilk açıklanan isim olmuştu. Joseph Mawle (Game of Thrones), Maxim Baldry (Years and Years),  Ema Horvath ve Morfydd Clark (Saint Maud) de bu özel dizide izleyeceğimiz isimler olacak. Morfydd Clark canlandıracağı genç Galadriel karakteriyle dizide önemli rollerden birine sahip olacak. Son gelen haberlere ise, oyuncu kadrosuna Tom Budge, Owain Arthur, Nazanin Boniadi, Ismael Cruz Córdova, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Megan Richards, Dylan Smith ve Charlie Vickers de eklenmiş durumda.  Ayrıca The Orphanage ve Jurassic World: Fallen Kingdom filmlerinden tanıdığımız ünlü yönetmen J.A. Bayona, dizinin ilk sezonunun ilk iki bölümünü yöneteceğini resmen açıkladı. The Impossible, A Monster Calls ve Penny Dreadful gibi çok farklı projeleri yönetmiş olan Bayona, hem değişik türler arasında geçiş yapabilecek kadar esnek hem de büyük bütçeli projeleri çekip çevirebilecek kadar tecrübeli bir yönetmen. Dizinin senaryo ekibinden açıklanan ilk dört isim ise JD PAyne, Patrick McKay, Gennifer Hutchinson ve Bryan Cogman oldu. Bu isimlerin her biri, Breaking Bad ve Game of Thrones'ta çalışmış çok önemli kalemler... 
 Amazon Studios ketum tutumunu devam ettirdikçe, diziye dair türlü dedikodular internette saman alevi hızıyla yayılıyor. Uzunca bir süre internette bu dizinin Aragorn'un gençlik yıllarını konu edineceğine dair söylentiler dolanmıştı. Neyse ki yapılan İkinci Çağ açıklaması bu dedikodunun önünü kesti. Bu arada dizinin bir milyar dolarlık bütçesi ve beş sezonluk yapısı halen sabit; ancak Amazon Studios, dizinin yakalayacağı potansiyel başarıya göre bu evrende geçen yeni projelere de yeşil ışık yakabileceklerini açıkladı. Dizinin görsel efektleri, alanında en önemli isimlerden biri sayılan Jason Smith’e emanet. Kendisinin daha önce Star Wars, Harry Potter ve Avengers filmlerinde çalıştığını not düşelim. Dizinin sanat yönetmenliğini ise, John Howe üstlenecek. Howe, The Lord of the Rings hayranlarının çok yakından tanıdığı bir isim. Kendisi, Peter Jackson’ın yönettiği üçlemenin konsept tasarımlarını da yapmıştı. Tolkien Vakfı, Howe’dan o kadar memnun kaldı ki 2000 yılından beri basılan tüm Tolkien işlerinde Howe’un çizimleri kullanılıyor. Anlayacağınız Lord of the Rings temalı yeni dizimiz çok emin ellere emanet ve 2021 yılında bizimle buluştuğunda eminiz hepimizi mest edecek!