Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
03/04/2021

Mars Red dizisi anime dünyasında bir ilki gerçekleştiriyor!

Mars Red ile birlikte ilk kez bir anime dizi, tiyatral sahne okumasından uyarlanarak ekranlara taşındı. 5 Nisan'da başlayacak Mars Red, 1923 yılının alternatif bir versiyonunda insanlarla vampirler arasındaki mücadeleyi ele alıyor.

Signal.MD Stüdyoları'nın çıkardığı ve Funimation ile beraber yapımcılığını üstlendiği Mars Red, oldukça ilginç bir kaynaktan uyarlanıyor. Mars Red aslında Bun-O Fujisawa'nın yazdığı bir tiyatral sahne okuması. Sahne okuması, kostümsüz ve oyunculuk gerektirmeden tiyatro oyununun sahnede okunmasına deniyor. Mars Red ile birlikte ilk kez bir anime dizi, tiyatral sahne okumasından uyarlanarak hazırlanıyor. Sahne okumasının oldukça ilgi görmesinin ardından 2020'de mangasının çıkması, ardından da anime dizi uyarlamasının yapılması büyük bir başarı. Üstelik gelecek senelerde bir mobil oyun projesi de var ancak tarihi belli değil.
 


Yönetmenliğini Kouhei Hatano’nun üstlendiği Mars Red’in senaryosunu Jun'ichi Fujisaku yazdı. 5 Nisan'da yayın hayatına başlayacak dizinin hikayesi 1923 yılının alternatif bir versiyonunda geçiyor. İnsanların arasında yaşamlarını sürdüren vampirler, yaşamak için bir şikayetin ortaya çıkardığı yapay kana ihtiyaç duymaktalar. Fakat sayıları hızlıca yükselen vampir popülasyonu, hükümeti korkutmaya başlar ve Code Zero adıyla vampirlerden oluşan bir vampir avcısı timi kurulur. Dizi boyunca vampirlerle bu tim arasındaki mücadeleye tanıklık edeceğiz.
 


Bir sahne okumasının bu denli popülerleşip önce mangaya sonra da animeye uyarlanması büyük bir gelişme. Belki de zamanla animeler sadece mangalardan ya da light-novellardan uyarlanmayacak ve Mars Red gibi sahne okumalarından, radyo tiyatrolarından hatta belki de podcast hikayelerinden bile uyarlanabilecek. Sektöründe bir öncü olan Mars Red, sadece bu yönüyle bile ilgi çekici bir yapım.