Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
30/05/2021

Kentaro Miura'nın ölümünden sonra Berserk yok satıyor

Çağımızın en önemli manga sanatçılarından biri olarak kabul edilen Kentaro Miura'nın ölümünden sonra efsane mangası Berserk, Amazon.com üzerinden satış rekorları kırıyor.

Tüm zamanların en sevilen manga serilerden biri olan Berserk’in yaratıcısı Kentaro Miura, maalesef hayatını kaybetti. Çağımızın en önemli manga sanatçılarından biri olarak kabul edilen Miura, aramızdan ayrıldığında henüz 54 yaşındaydı. 1966’da doğan Miura, 10 yaşında çizmeye başlamış, yeteneğiyle daha gençlik yılarında popüler manga dergisi Weekly Shonen tarafından ödülle layık görülmüştü. Japonya’nın en önemli sanat fakültelerinden biri olan Nihon University’den mezun olduktan sadece bir yıl sonra, 1989’da, Berserk efsanesini yaratan sanatçı, tüm zamanların en sevilen mangalarından birinin altına imza attı. 

 Okuyucusunu Orta çağ Avrupa tarzı, krallıkların dünyaya hükmettiği, zenginin rahat, fakirin geçinemediği ve güçlünün zayıfı ezdiği bir dünyaya götüren Berserk, Guts’ın nam-ı diğer Kara Kılıç Ustası’nın hikayesini anlatıyordu. Japonya’nın en uzun soluklu manga serisi olan Berserk, toplamda 50 milyonun üzerinde kopya satarak tüm zamanların en başarılı mangalarından biri oldu. Yetmedi iki anime diziye, bir film trilojisine ve iki de video oyununa ilham oldu.

 Amazon, Berserk'in yaratıcısı Kentaro Miura'nın ölümünün ardından Dark Horse Comics'in bastığı Berserk mangasının en çok satan 100 kitap listesinde en üst sıraya yerleştiğini duyurdu. Deluxe Edition ciltlerinden yedisi Top 20 listesine girerken, ilk cilt dörcüncü sıraya kadar yükseldi. Dark Horse Comics, bu büyük sanatçının ölümü üzerine ise "Miura-sensei, usta bir sanatçı ve hikaye anlatıcısıydı. Başyapıtı Berserk de dahil olmak üzere en iyi eserlerinden bazılarını yayınlama ayrıcalığına sahip olduk. Onu çok özleyeceğiz. Ailesi ve sevdiklerine baş sağlığı diliyoruz." açıklamasında bulundu.