Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
02/07/2019

Hayao Miyazaki'nin son filmi 'How Do You Live?' ile ilgili son gelişmeler

Animenin babası olarak anılan Hayao Miyazaki, ilerleyen yaşına rağmen üretkenliğinin zirvesinde! Yeni filmi ""How Do You Live?"" hakkındaki son gelişmeler haberimizde.  


Animenin babası olarak anılan Hayao Miyazaki, ilerleyen yaşına rağmen üretkenliğinin zirvesinde! 78 yaşındaki Miyazaki, sonunda emeklilik ertesinde çekeceği ilk uzun metraj filmin müjdesini verdi bildiğiniz gibi. "How Do You Live?" adlı filmin Japonca orijinal ismi, "Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka" olarak okunuyor. Film, aynı adlı 1937 tarihli bir kitaptan uyarlanmış. Genzaburo Yoshino imzalı kitabın hikayesi oldukça ilginç. Öykü, Koperu lakabıyla tanınan Junichi Honda adlı bir gencin amcasıyla yaşadığı maceraları anlatıyor. Ruhani uyanışlar, fakirlik ve ergenliğin konu edinildiği roman, genç okurlar tarafından oldukça ilgi gören bir klasik.
 


2017'de Shoichi Haga tarafından manga olarak da uyarlanan bu eserin film hakları Studio Ghibli tarafından satın alınmış ve Hayao Miyazaki, emeklilik sonrası ilk uzun metraj projesi olarak bu filmi seçmiş. Studio Ghibli'nin diğer ortağı olan ve tüm filmlerin yapımcılığını üstlenen Toshio Suzuki'ye göre, Miyazaki usta bu filmi yapmayı torununa özel bir miras bırakmak için kabul etmiş. Suzuki'ye göre, Hayao Miyazaki bu Japon klasiğine kendi imzasını ekleyerek yepyeni bir eser yaratacak ve kitaba bağlı kalmaktan ziyade daha serbest bir uyarlama ortaya koyacak.
 


Hayao Miyazaki, geçtiğimiz yıl doğan torununa bu filmde bir mesaj da bırakacak ve bu sayede ömürlük bir anıya imza atacak. Filmin 2020 yılında Tokyo'da düzenlenecek olan yaz olimpiyatlarına yetiştirilmesi bekleniyor. Hayao Miyazaki'nin bu projeyle 2016 yılından beri ilgilendiği, hatta emekliliği sırasında bile adeta proje üzerinde çalışıyormuş gibi pek çok çizim yaptığı da kulağımıza gelen dedikodular arasında.