Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
21/02/2019

Hayao Miyazaki'nin müthiş yaşam öyküsü Miyazakiworld: A Life in Art kitabında

Hayao Miyazaki'nin müthiş dehası, Prof. Dr. Susan Napier tarafından kaleme alınan ve Yale Üniversitesi tarafından basılan Miyazakiworld: A Life in Art kitabıyla ölümsüzleşti. 


Hayao Miyazaki, sadece bir Japon anime ustası ve yönetmen olarak değil, aynı zamanda anime türünün babası olarak da ünlenmiştir. Japonya’dan doğan anime dünyasının pek çok anlamda zirvesini temsil eden Miyazaki, bugün dünyanın dört bir yanında milyonlarca hayranı olan gerçek bir efsanedir. Birbiri ardına imza attığı başarılı yapıtlarla animasyon filmlerin popülaritesini tüm dünyada arttıran Miyazaki, hayal gücü ve ustalığının yanı sıra, müthiş zihninin süzgecinden geçen hayat dersleriyle de milyonlarca kişiye ilham vermeye devam ediyor. Bu büyük dehanın hayatı kısa bir süre önce piyasaya çıkan müthiş bir kitapla onurlandırıldı. 


Susan Napier,  anime konusunda akademik seviyede dersler veren ve Akira'dan Howl's Moving Castle'a kadar pek çok fantastik anime yapım hakkında kitaplar yazmış olan önemli bir akademisyen. Kendisi aynı zamanda Miyazaki'nin işleri hakkında dersler vermiş. Miyazaki'nin işleri ve hayatı hakkında Batı'da kimse kitap yazmayınca bu işi kendi üstlenmeye karar vermiş ve büyük ustanın hayatını kitaplaştırmış. Napier'e göre, Miyazaki oldukça çalışkan ve çözmesi zor bir karakter. Miyazaki'nin işlerinde okuyucunun içine işleyen bir melankoli olduğuna da değinen Napier, bu temanın Japon kültüründe Amerikan kültüründen çok daha etkin kullanıldığının da altını çiziyor. "Çizgi film izlerken melankolinin içinize işleyecek olması aklınızdan geçmez ancak Miyazaki ve onun yetiştiği kültür sayesinde bu mümkün oluyor" diye de ekliyor Susan Napier. Umarız bu kitabı en kısa zamanda Türkçe olarak da okuma fıratı buluruz.