Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
04/01/2021

Bilim kurgu animesi Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time, seyirciyle buluşuyor

Başarılı anime dizi Neon Genesis Evangelion’ın ardından gelen “Rebuild of Evangelion” serisinin dördüncü ve son anime filmi Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time, 23 Ocak’ta seyirciyle buluşuyor.

Bir efsanenin sonuna geliniyor. Anime severlerin saygıyla andığı Neon Genesis Evangelion’ın ardından gelen “Rebuild of Evangelion” serisinin dördüncü ve son filmi Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time, 23 Ocak’ta seyirciyle buluşuyor. 26 bölümlük anime dizi Neon Genesis Evangelion, tamamlandıktan sonra üç adet uzun metraj filmle hikayesine bambaşka açılımlar katmıştı. Evangelion 1.0 You Are Not Alone (2007), Evangelion 2.0 You Can Not Advance (2009) ve Evangelion 3.0 You Can Not Redo (2012) ertesinde geçen sekiz yıl boyunca son filmden ses çıkmamıştı; ancak serinin son filmine nihayet kavuşuyoruz. Son filminde yönetmen koltuğunda Kazuya Tsurumaki, Katsuichi Nakayama ve aynı zamanda filmin senaryosunu da kaleme alan Hideaki Anno oturuyor. Yeni filmle birlikte, uzun yıllardır merak edilen Shinji'nin kaderini de öğrenmiş olacağız.
 


Kısaca Evangelion'un hikayesinden bahsedelim: 2000 yılında Antartika tamamen yok olmuş ve afetten dolayı dünya nüfusu yarı yarıya azalmıştır. 2015 yılında Üçüncü Yeni Tokyo'da dev yaratıklar belirir. “Angel” denilen bu yaratıklar ile ancak “NERV” organizasyonu baş edebilmektedir. NERV'ün gizli silahı ise Evangelion’lardır. Bu yarı organik, dev robot mechler, ancak daha ergenlikte olan 14 yaşındaki gençler ile bağlantı kurabilmektedir. Ergen pilotlar ruhlarını, kontrol edecekleri Evangelion (EVA) ile senkron ederek, bir şekilde bağlanırlar ve dev mechlere hükmetmeye başlarlar. Ruh senkronu tamamlandıktan sonra pilotlar ile EVA’lar bütünleşir. Bunun en büyük dezavantajı ise EVA zarar gördüğünde acıyı pilotun da hissetmesidir. Daha ergenliğin baharında olan pilotların hissettiği duyguları, karakter çatışmalarını, karanlık düşüncelerini ve bulundukları akıl almaz çıkmazları anlatan Neon Genesis Evangelion, bilim kurgu/inanç tandansı üzerine galaktik ölçekte zihin açan ve açtığı zihinleri aynı hızda çorbaya çeviren bir yapım.