Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
11/12/2018

Anime efsanesi Akira 30. yaşında

Tüm zamanların en önemli anime filmlerinden biri olarak kabul edilen Akira, 30. yaş gününü kutluyor. Japon anime'lerinin alametifarikası haline gelmiş olan bilim kurguyu dünyaya açan bu efsane yapımı mercek altına aldık.


1988 yılı, hiç şüphesiz Japon animasyon piyasası için bir dönüm noktasını ifade eder. Japon animasyonları ya da anime filmler, o zamana kadar ABD ve Avrupa'da isimlerinden söz ettirmeye başlamış olsa da global bir fenomene dönüşmeleri 1988'de ortaya çıkan bir film sayesinde olmuştu. ABD'de ve Avrupa'da 1988'in Aralık ayında az sayıda kopyayla gösterime giren Akira, adeta bir bidon benzine fırlatılmış yanan bir kibrit çöpü misali ortalığı ateşe vermişti. O güne dek Japonya dışında büyük ilgi görmeyi başaran sadece iki film vardı; Studio Ghibli'nin Hayao Miyazaki imzalı sevimli yapımı My Neighbor Totoro ve Isao Takahata'nın ciğer dağlayan savaş dramı Grave of the Fireflies! Japon anime'lerinin alametifarikası haline gelmiş olan bilim kurgunun adeta dünya lansmanı olan yapımı ise Akira olmuştu.
 


Katsuhiro Otomo'nun aynı adlı manga serisinden uyarlanan Akira filminin yönetmenliğini de bizzat Otomo üstlenmişti. Otomo'nun fütüristik hikayesinin merkezinde, Japonya'nın geçmişinden alınan net bir ilham vardı. Japonya'nın ülkece kaderini değiştiren atom bombasından ilhamını alan Akira, özellikle de bomba ertesinde doğan ve mutasyon geçirmiş insanları merkezinde tutan bir cyberpunk macera çekmişti.
Daha önce hiç uzun metraj bir anime film yönetmemiş olan Otomo'nun Akira'nın anime uyarlamasına izin vermesi tek bir şarta bağlıymış; anime'yi bizzat kendisinin yazıp yönetmesi! Bugüne dek hiç görülmemiş bir durum olan ve anime yapımcılarının gözünde ticari bir intihar olarak algılanan bu karar, Akira'nın görsel ve kurgusal dehası sayesinde herkesi ters köşeye yatırmayı başarmıştı.
Otomo'nun bu film için istediği bütçe de olağanüstüydü. Hollywood'da o dönem çekilen ortalama film bütçeleriyle yarışacak, 10 milyon dolarlık bir bütçe söz konusuydu. Bu bütçeyi toparlamak için Mainichi Broadcasting, Bandai ve Toho firmaları güçlerini birleştirmek zorunda kalmıştı. Sonuç; Akira 160.000 kare animasyona sahip devasa bir yapım olmuştu. O güne dek çekilen en yüksek kare animasyona sahip olan My Neighbor Totoro 72.000 kare animasyona sahipti!. Akira'nın bugün bile izlendiğinde tam bir görsel şölen olarak gözükmesi işte bu muazzam bütçe sayesinde mümkün kılınmıştı. Akira'nın 30 yaşında bir anime olduğuna kim inanabilir?


İlginç bir şey duymak ister misiniz? Akira’nın öyküsü 2019 yılında, Nep-Tokyo’da geçiyor! Akira’yı izlediğinizde “günümüzle” kurduğu bağları ne kadar isabetli ve nokta atışı tespitlere bağladığını görünce şaşıracaksınız! Özellikle de devlet yönetimlerinin kullandığı “popüler yöntemlerin” hiç ama hiç değişmemiş olması insanı izlerken resmen şoke ediyor. Akira’nın 30 yıllık geçmişinde pek çok kez Hollywood uyarlamasının çekilmesi de gündeme geldi. Üstelik bir dönem bu filmle Keanu Reeves’in adı da anıldı. Son zamanlarda Thor Ragnarok filminin yönetmeni Taika Waititi’nin de adı bu Akira uyarlamasıyla birlikte anılıyor ancak projenin hayata geçip geçmeyeceği halen muamma.Bu şahane anime klasiğinin 30. yılına özel birbirinden şık ürünler de piyasaya sürüldü. Örneğin, Akira’nın 30. yılında Katsuhiro Otomo’nun imzasını taşıyan manga serisi çok özel bir versiyonla toplu halde yeniden basıldı. Bu seri, hem mini boyutlarda cepte taşıyabileceğiniz versiyonuyla hem de mega boyutta muazzam çizimlerinin detaylarını rahatça görebileceğiniz ebatta basıldı ve özel bir kutu içerisinde piyasaya sunuldu. 30. yıla özel, çelik kutulu blu-ray seti ve filmin müthiş soundtrack’inin yeniden mikslenmiş versiyonu da ilk kez plak formatında piyasada olacak.
Şu sıralar hazır giyim dünyasının en popüler markalarından olan Supreme de Akira ile ortaklığa giderek üzerinde bu animeden efsanevi sahnelerin basıldığı özel bir koleksiyon üretti. Supreme, bu seriyi sadece kendi web sitesi üzerinden satışa sunmuş durumda. Son olarak ünlü saat firması Casio’nun üretmiş olduğu müthiş Akira modeline de dikkat çekmek isteriz. Saatin elektronik kadranında ışık yaktığınızda Akira logosu beliriyor, saatin kayışında da Akira filminden detay baskılar bulunuyor. Akira saatinin kırmızı ve beyaz kasaları mevcut.